Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://dspace.pdpu.edu.ua/handle/123456789/19893
Назва: Прояви психічного здоров’я в організації часової перспективи вимушено переміщених осіб
Автори: Плохіх, В.
Чіпіленко, О.
Ключові слова: психічне здоров’я
психологічне благополуччя
часова перспектива
тривога, стрес
вимушено переміщені особи
Дата публікації: 2023
Видавництво: Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського»
Бібліографічний опис: Плохіх В. Прояви психічного здоров’я в організації часової перспективи вимушено переміщених осіб / В. Плохіх, О. Чіпіленко // Наука і освітa : наук.-практ. журнал. – 2023. – № 4. – С. 54-62.
Короткий огляд (реферат): Вимушено переміщені особи в боротьбі за виживання в невизначеності сьогодення перебувають під стресогенними впливами, що не може не відбиватися на їх баченні своєї життєвої перспективи. Мета дослідження – визначення особливостей організації часової перспективи вимушено переміщених осіб, психічне здоров’я і стресостійкість яких піддаються випробуванню в критичних обставинах життєдіяльності. Досліджуваними були 46 вимушених переселенців молодого та зрілого віку. Емпіричне дослідження проводилося на базі сервісу Google Form в режимі онлайн. Використовувалися методики: «Опитувальник часової перспективи» (Ф. Зімбардо); «Шкала позитивного психічного здоров’я» (PMH-scale; J. Lukat et al.); «Шкала психологічного благополуччя» (К. Ріфф); Фрайбуржський особистісний опитувальник (FPI, форма В); «Особистісна шкала проявів тривоги» (Дж. Тейлор). Результати. Виявлено, що психічно більш здорові вимушені переселенці в цілому більш благополучні, порівняно з іншими (U=140.00; p=.006), але тільки за окремими ознаками (цілі у житті: U=145.50; p=.009; самоприйняття: U=166.00; p=.031). В часовій перспективі більш психічно здорових вимушених переселенців, порівняно з іншими, виявляється більш виразна орієнтація на майбутнє (U=133.00; p=.004) і на позитивне минуле (U=164.00; p=.027). Тривожність у підгрупі досліджуваних з нижчим рівнем психічного здоров’я на високому рівні і суттєво вища, порівняно з іншими (U=153.00; p=.015). Висновки. Встановлено, що достатньо високий рівень психічного здоров’я вимушено переміщених осіб в організації часової перспективи проявляється в збалансованості і несуперечливості поточного стану, через що системно зв’язується позитивний минулий досвід з антиципованим можливим майбутнім. Доведено, що у вимушено переміщених осіб за наявності ознак розвитку дистресу, разом зі зниженням рівня психічного здоров’я і благополуччя, з суттєвим підвищенням тривожності до високих значень, зі збільшенням депресивності, невротичності й агресивності, в організації часової перспективи спостерігається виразна орієнтація на негативне минуле і обмеження щодо визначення майбутнього. Виявлено, що для вимушено переміщених осіб важливим ресурсом долання стресу є подружні стосунки.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://dspace.pdpu.edu.ua/handle/123456789/19893
Розташовується у зібраннях:2023

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
8.pdf336.63 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.